Osnovna šola Ferda Vesela Šentvid pri Stični je v projekt UNESCO ASP mrežo vključena od leta 2023, trenutno kot kandidatka za članico Mreže UNESCU pridruženih šol, ki deluje pod okriljem Organizacije združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo.
UNESCO ASP mreža je nastala kot Projektna mreža pridruženih šol (Associated Schools Project Network – ASPnet) leta 1953. Danes je to globalna mreža več kot 11000 predšolskih, osnovnošolskih in srednješolskih izobraževalnih ustanov v več kot 180 državah sveta in jo običajno imenujemo kar Pridružene UNESCO šole.
UNESCO ASP mreža je bila ustanovljena tudi zato, da prispeva k uresničevanju UNESCO poslanstva, kot je opredeljeno v Ustavi UNESCO:
»Prispevati k miru in varnosti s spodbujanjem sodelovanja med narodi v izobraževanju, znanosti in kulturi, in k uresničevanju splošnega spoštovanja pravičnosti, vladavine prava in temeljnih svoboščin za narode sveta, ne glede na rasno pripadnost, spol, jezik ali vero.
Pridružene šole so zavezane spodbujanju in uresničevanju UNESCO načel, kar izvajajo preko projektov, s katerimi skušajo otroke in mladino čim bolje pripraviti na izzive vedno bolj kompleksnega in medsebojno odvisnega sveta. Strategija in načrt dela ASP mreže (2004-2009) je kot ključne elemente poudarila 4 stebre učenja za 21. stoletje: vedeti, delati, biti in živeti skupaj, in spodbujanje kvalitetnega izobraževanja, kot je opredeljeno v Dakarskem okvirnem načrtu. ASP učenci in učitelji delajo skupaj v razredu in izven njega za razvoj inovativnih učnih pristopov, metod in gradiv.«
Slovenska mreža ASPnet je članica mednarodne UNESCO Associated Schools Network, vanjo pa je vključenih 133 vzgojno-izobraževalnih zavodov. Mreža ima 10 središč ASPnet, v katera so vključene osnovne in srednje šole ali vrtci, središča pa vodijo vodje središč, ki so praviloma zaposleni na šoli ali vrtcu, kjer je sedež središča.
V Sloveniji ASPnet deluje pod okriljem Slovenske nacionalne komisije za Unesco.
Na Osnovni šoli Ferda Vesela Šentvid pri Stični smo letos v okviru Unescovih dni in projektov obeležili:
- Mednarodni dan miru (21. septembra 2024)
- Evropski dan jezikov (26. septembra 2024)
- Mednarodni dan strpnosti (16. novembra 2024)
- Mednarodni dan maternih jezikov (21. februarja 2025)
in sodelovali v naslednjih projektih:
- Mavrica umetnosti kulturne raznolikosti (OŠ Jožeta Moškriča)
- Gorniški tabor v dolini Vrat (OŠ 16. decembra Mojstrana)
- Voda, kaj mi pomeni (Srednja vzgojiteljska šola, gimnazija in umetniška gimnazija Ljubljana
- V šoli čebel (Gimazija Jožeta Plečnika Ljubljana)
koordinatorka: mag. Jurka Pavlovčič Ilovar, jurka.pavlovcic@osferdavesela.si