Potujoča muzika 2019

V nedeljo, 1. decembra 2019, se je v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani ob 18. uri odvil veličasten koncert izbranih mladinskih pevskih zborov  Potujoča muzika, ki se ga je mladinski zbor naše šole imel možnost udeležiti že drugič.

Potujoča muzika je bienalna prireditev v organizaciji Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti, ki v množičnem zboru združi okoli 500 mladinskih pevcev iz vse Slovenije. Koncert je zazvenel v poklon svetovnega dneva zborovskega petja, letos pa tudi kot napoved Europe cantat, največjega mednarodnega zborovskega festivala v Evropi, ki bo potekal leta 2021 v Ljubljani.

Na Potujoči muziki se je predstavilo 13 mladinskih zborov, ki so se v preteklem letu izkazali s svojo kakovostjo, izvedli pa so deset večglasnih skladb, ki so jih spremljale različne inštrumentalne zasedbe.

Raznolik koncertni spored je bil tematsko povezan v tri sklope: pevci so koncert  začeli z zanosnimi domovinskimi uspešnicami, med drugim z Mojo deželo Janija Goloba in Avsenikovim Viharnikom vrh gora, nadaljevali pa z novitetami. Slišali smo tudi zanimivo skladbo z naslovom Ja mladega skladatelja Mateja Kastelica, domačina z Vira pri Stični. Koncertni spored se je nadaljeval s sodobnejšimi skladbami tujih in domačih avtorjev in se zaokrožil z daljšim venčkom slovenskih ljudskih pesmi, ki so jih spremljala zanimiva ljudska glasbila, med njimi dude, strunska lajna in fujara v izvedbi Janeza Jocifa in mojstrov ljudskega godčevstva, skupine Volk Folk. Z zahtevno nalogo vodenja letošnje Potujoče muzike sta se spretno spoprijela dirigenta Damijan Močnik in Rahela Durič, ki sta pri nekaterih izvedbah vključila tudi publiko.

Priprave na koncert od zbora zahtevajo intenzivno delo, v le treh mesecih morajo pripraviti zahteven in obsežen program. A izredno ubrano in čisto večglasno prepevanje, čudovit občutek množičnega skupinskega muziciranja in nepozabna izkušnja odra največje kulturne dvorane so pevcem povrnili za ves velik trud na številnih pevskih vajah. Stoječe ovacije na koncu koncerta ter ponosni in ganjeni občutki staršev pa so bili za mlade pevce neponovljivi.

Koncert je posnela tudi RTV Slovenija.
Posnetek si lahko ogledate v arhivu na rtvslo.si.

Več: http://www.jskd.si/glasba/zborovska/prireditve_zborovska/potujoca_muzika/2019/o_koncertu_19.htm

KONCERTNI SPORED:

Ubald Vrabec (1905–1992): ZDRAVLJICA (France Prešeren)

Jani Golob (1948): MOJA DEŽELA (Dušan Velkaverh)

Slavko Avsenik (1925–1915)/Slavko Avsenik ml. (1958): VIHARNIK VRH GORA (Ivan Sivec), krstna izvedba

Patrick Quaggiato (1983): POLJSKE CVETLICE ll (Franjo Rojec)

Matej Kastelic (1994): JA (Matej Kastelic), krstna izvedba

Will Todd (1970): AVE VERUM (evharistična himna iz 14. stoletja)

Ivo Antognini (1963): THIS SONG (Ivo Antognini)

Josu Elberdin (1976): DUERMEPEQUEÑO MAR (Josu Elberdin)

Benjamin Britten (1913–1976): PSALM 150

ŠTIRJE FANTJE ŠPILAJO

Trio Volk Folk, Janez Jocif (1960), Damijan Močnik (1967): VENČEK LJUDSKIH (ljudske iz različnih pokrajin), krstna izvedba

IZVAJALCI:

Klavir: Tadej Horvat
Tolkala: Franci Krevh in Barbara Kresnik
Instrumentalisti Zavoda sv. Stanislava Ljubljana Šentvid
Avtor fotografij iz Cankarjevega doma je Janez Eržen.