Prvi izlet planinske skupine

V soboto, 3. oktobra 2020, se je 43 planincev naše šole odpravilo na najvišji vrh Gorjancev, Trdinov vrh (1178 metrov n. v.). Na izhodišču jih je pričakal veter, kateremu so se kmalu skrili v zavetje gozda.

Tam so mestoma izkazali spretnosti v premagovanju naravnih ovir, saj je bilo ponekod potrebno preplezati tudi kakšno deblo. Prehodili so del krožne Trdinove poti, ki je dobila ime po pisatelju Janezu Trdini. Na poti so jih tako spremljale različne markacije, navadna Knafelčeva, ki ji je bila dodana črka T (Trdinova pot), modra z rumeno piko (pot kurirjev in vezistov) ter rdeča z rumeno piko (Evropska pešpot E7). Vzpon je potekal iz smeri Miklavža, sestop pa proti Planinski koči pri Gospodični. Na vrhu so si privoščili postanek z malico ter se razgledali. Zavetje pred vetrom sta dajali dve cerkvici, ena na slovenskem in druga na hrvaškem ozemlju. Ob prihodu do Planinske koče pri Gospodični so se najprej odžejali pri izviru Gospodična, kjer so skozi zgodbo izvedeli izvor njenega zdravilnega ter pomlajevalnega učinka. Nekateri so jo odnesli tudi svojim domačim. Sledil je daljši postanek s prigrizki ter odhod domov.

Tudi v tem šolskem letu bodo izlete izvajali v sodelovanju s Planinskim društvom Polž Višnja Gora, ki jim bo omogočilo dodatne vodnike, saj je število planincev že precejšnje.

Četudi načrtovanega cilja, tj. Slemenove špice, zaradi slabših vremenskih razmer niso osvojili, so z dobro voljo ubežali napovedanim padavinam ter dan zaključili »suhi«. Tako je za njimi prvi izlet v letošnjem šolskem letu. Naslednje planinsko druženje načrtujemo v zimskem času.

Bojana Iljaž in Polona Lampret

mentorici planinske dejavnosti